Uygulamalı Temel İmplantoloji Kursu

2020 Bilimsel Etkinlikler  Uygulamalı Temel İmplantoloji Kursu 
Devamını Oku

Teoriden Pratiğe Kök Kanal Tedavisi Semineri

Dinamik Diş Hekimliği olarak 21.02.2020 tarihinde Paşa Dental Sponsorluğunda düzenlediğimiz Teoriden Pratiğe Kök Kanal Tedavisi Semineri Ramada Old City İstanbul...
Devamını Oku

Özel Şişli Karagözyan Ermeni Anaokulu 2020

2019 -2020 Eğitim ve Öğretim yılı Özel Şişli Karagözyan Ermeni Anaokulu Öğrencileri Dinamik Diş Hekimliği Derneğinin Düzenlediği Dişlerimi Seviyorum Diş...
Devamını Oku

Teoriden Pratiğe Kök Tedavisi

Paşa Dental sponsorluğu ile düzenlenen endodonti kursumuz, Doç Dr. Fatıma Betül BAŞTÜRK tarafından verilecektir. Kurs içeriğinde genel endodonti ile özellilkle...
Devamını Oku

Soroptimist Derneği Balat Şubesi Etkinlik Gerçekleşti

Dinamik Diş Hekimliği Derneği ve Soroptimist Derneği Balat Şubesi ile ortak olarak 22.01.2020 tarihinde ‘Dişlerimi Seviyorum Diş Hekimine Gidiyorum’ projesi...
Devamını Oku

Sosyal Sorumluluk Projesi

 Sosyal Sorumluluk Projeleri

 

 

“ DİŞLERİMİZİ SEVİYORUZ, DİŞ HEKİMİNE GİDİYORUZ “

Genel vücut sağlığının korunması için ağız ve diş sağlığı çok önemlidir. Ağız ve diş sağlığı sorunları sistemik hastalıkların kaynağı yada büyümesine sebep olabilirler. Ülkemizde , son yıllarda, diş sağlığına verilen önem gittikçe artmaktadır. Ancak oluşan negatif sonuçların telafisi oldukça yüksek maliyetler getirmektedir. Halkımızın yeterli bilinçlendirilmesi sonucunda edinilecek kazanımlar oldukça önemlidir. Özellikle hepimizin gözünden sakındığı çocuklarımızın 6 yaş civarında çıkmaya başlayan kalıcı dişlerinin korunması amacıyla yapılacak çalışmalar çok önemlidir.

Dünyanın birçok ülkesi ağız ve diş sağlığının yetersizliği nedeniyle oluşan genel sağlık sorunları ile yoğun bir uğraş vermektedir. Bu sorunların tedavisi için diş hekimlerinin işgücü , ekonomik giderler ve hastaların tedavileri için işlerinden ayırdığı zamanların önemini de dikkate alınarak birçok yöntem denenmiştir. Ülkemize göre kat kat ekonomik olarak gelişmiş ülkeler ağız ve diş sağlığının korunmasına yönelik denenen yöntemlerin başarılı sonuçlarını değerlendirerek uygulamalarını yaygınlaştırmıştır.

Bu yöntemlerden biride bireylerin düzenli diş hekimi kontrolleridir. Çocuk yaşta başlayacak kontroller için gelişmiş ülkelerde belirli program dahilinde yapılmakta olup, First Visit (İlk Ziyaret) adıyla yaygın olarak uygulanmaktadır.

Çocukların ilk doğum günlerinde diş hekimini ziyaret etmelerini önerilir. Bazı çocukların ilk doğum günlerinde yalnızca bir veya iki dişleri olsa da, geleceğin sürekli dişlerinin temelini oluşturduklarından onlara doğru bakım sağlaması önemlidir. İlk diş hekimi ziyaretinde, çocuğun ağız sağlığındaki ilk durumuna bakılır ve dişlerin bakımının en iyi yolu hakkında tavsiyelerde bulunulur. Varsa sorunlar teşhis edilir, sorunların çözülmesi daha kolay olur ve her şeyin uygun şekilde ilerlemesi sağlanır. Gerekli tedaviler ertelenmesiyle ortaya çıkabilecek problemler anlatılır ve ailelere olası hastalıkları önlemek konusunda yardımcı olunur.

Ülkemizde ise çocukların ilk diş hekimi ziyareti konusunda ailelerin bilgi sahibi olmaması, periodik kontrollerin yapılmaması sadece sorun çıktığında diş hekimine gidilmesi çocukların diş hekimine karşı korku gelişimine sebep olmaktadır.

Bu projede temel amaç çocukların diş hekimi korkusunu yenmesi amacıyla , uygun ortam ve pedogojik yaklaşımla diş sağlığının korunması hakkında çocukların ve ailelerinin bilinçlendirilmesidir.

Hepimizin en değerli varlıkları olan çocuklarımızın olası ağız ve diş sağlığı sorunlarından en az şekilde etkilenmesi amacıyla ‘’Korkusuz Çocuklar , Sağlıklı Dişler’’ sloganıyla uygulanan , önümüzdeki yıl tüm İstanbul ilçelerini kapsayacak bir proje olup Şişli Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürütülen pilot proje olarak başarı ile devam etmektedir.